V sobotu 19. května jsme se vydali skoro až na konec světa. Teda tak nám to aspoň chviličku připadalo, když jsme dorazili do Vyškova (u Brna) s cílem dozvědět se pár nových informací o dechberoucím a  neuvěřitelném vesmíru. Místem, kde jsme trávili většinu času, se stala malebná hvězdárna uvnitř dinoparku přímo ve Vyškově. Program jsme měli velice pestrý. Viděli jsme moc pěkný dokument o vzniku a vývoji vesmíru, seznámili jsme se s novým přístrojem- Sextantem, který měřil úhly mezi dvěma tělesy (Miška by si jeden moc přála domů!), stihli jsme chvíli pozorovat Slunce než zapadlo, pak také opékat buřty, maršmelouny nebo třeba jablka i zahrát pár písniček na kytaru. Čekání na noční oblohu jsme si krátili hrou Aktivity.
Okolo jedenácté jsme se přesunuli k obrovskému dalekohledu (je čtvrtý největší v ČR a věřte mi, nedokážete si představit, jak takový dalekohled asi vypadá). Měli jsme možnost spatřit velmi zblízka měsíční krátery, planetu Jupiter, padající meteory nebo bolidy (pár jsme si jich dokonce i pojmenovali), kulové hvězdokupy, umírající hvězdu nebo dvě jiné galaxie, které se za pár miliard let nejspíš srazí. K tomu všemu jsme měli srozumitelný a i pro nás pochopitelný výklad od skvělého astrofyzika, který nám ochotně odpovídal na všechny (někdy až absurdní) otázky.
No… co vám budu povídat! Bylo to prostě naprosto Boží! Tolik hvězd jsem pohromadě ještě nikdy neviděla a dokonce jsem se naučila i nějaká nová souhvězdí! (Velký vůz pozná každej, ale třeba takovej Spinner, to už je jiná liga). Byl to nezapomenutelný víkend a děkujeme moc, že jsme něco takového mohli zažít!!!
Ps: Na cestě zpátky jsme ještě měli možnost zahlédnout krásy Brna a to prostě chceš!
Martinka Trhoňová