Program pro teenagery od 13 let do 16 let, tedy současné nebo budoucí asistenty
neboli

Výprava špičkových izraelských badatelů do Indie

      Jednoho prázdninového dne se ocitla skupinka badatelů uprostřed neznámé země, na neznámé základně s nepříliš přívětivou průvodkyní. Po mnoha průtazích při zařizování jejich pobytu v tomto vzdáleném území se všichni domnívali, že se mohou rovnou pustit do hledání zápisů z období vlády krále Ašóky, aby je podrobili kritickému zkoumání ve světle biblické zvěsti. Opak byl pravdou. Nejdřív bylo nutné prozkoumat nejbližší okolí základny a zjistit jak v tomto opuštěném indickém pralese přežít, případně kam se obrátit o pomoc a zároveň moc nepodráždit domorodé obyvatele. První den se o jídlo postarali indičtí průvodci, v dalších dnech už byla příprava snídaní i obědů na vědcích. Musím přiznat, že za jídlo, jaké jsme měli možnost ochutnat, by se nemusel stydět ani vyhlášený šéfkuchař. Nakonec došlo i na bádání a spoustu jiných her. Některé z nich připravily týmy vědců. Jedním z překvapivých zjištění bylo, že i ve starých indických zákonech se najdou shody s Božím zjevením, to mladí vědci nečekali. Některé teze byly naopak nepřijatelné. Kromě základního vědeckého poznání si kluci odváželi mnohem víc – poznání, že se umí postarat o sebe i o druhé, ale také, že je potřeba pracovat v týmu a že jeden umí to a druhý zas něco jiného a na to musí myslet předem, když připravují program pro mladší kamarády. Měli možnost zamyslet se nad riziky při pořádání tábora a nad tím, co můžeme dělat pro jejich minimalizaci. A asi nejdůležitější poznání, že tábor je na prvním místě zodpovědnost, služba a pomoc, a to, že si to taky užijeme je prima, ale není to nejdůležitější.
     Do civilizace jsme se vrátili nadšeni z prožitého týdne a s odhodláním rozšířit pro příští rok základnu i počet účastníků.

Pro ty, kdo chtějí vědět, co účastníci doopravdy dělali:
– vaření teplých snídaní a obědů na kamnech, kde se topilo vlastnoručně naštípaným dřevem
– průzkum terénu, záznam do mapy, zjištění dopravní obslužnosti, zásobování v místě a informace o místní samosprávě
– celodenní výlet (18) km s přespáním pod širým nebem na zřícenině
– příprava hry pro ostatní členy výpravy
– tvorba z keramické hlíny, korálků a kůže
– hraní her, kde se prověřily fyzické, rozumové, týmové i empatické schopnosti
– práce s obavami, očekáváními a nabídkami každého z účastníků a test jaká role v týmu je jim nejbližší
– spoustu dalších věcí

Pro ty, kdo chtějí vědět, co účastníci doopravdy dělali a bude jim 13 -16 let: POJEĎTE PŘÍŠTĚ S NÁMI 🙂