• Post category:kostel

Nejstarší zmínka o kostele sv. Jakuba Staršího v Libiši se vztahuje k roku 1352. Současná stavba vznikla před rokem 1391 a kromě přístavby sakriste, předsíně a přestavby věže (r.1541) si uchovala svůj gotický ráz. Plochý malovaný strop je stejně jako kruchta ze 17. století. Návštěvníka zaujme nádherně zachovalá fresková výzdoba z konce 14. století, která patří k mistrovským dílům gotického umění a to nejen svoji kvalitou, ale i svým rozsahem. Malby pokrývají prakticky všechny stěny kostela i presbytáře. Jejich vhodným doplněním je nejen gotické sanctuarium, pastoforium, křtitelnice, ale především pozdně gotický deskový oltář ze 16. století. Hlavní  motivem je pašijový cyklus a také postavy sv. Václava a sv. Ludmily. V blízkosti kostela se nachází dřevěná zvonice.
Poloha: GPS 50° 16′ 48.09″ N, 14° 30′ 5.81″ E