• Post category:Akce rodin


První červnový pátek se sešlo devět rodin z Neratovic a okolí ve Svatém Janu pod Skalou na víkendu rodin. Původně v plánu bylo dorazit mezi 16-18 hodinou, což se bohužel málokomu podařilo. Dvaceti dvěma dětem se hned na první pohled zalíbily široké prostorné chodby školy Svatojánské koleje a usoudily, že budou skvělé pro honičku, což zkoušely průběžně celý víkend. Večer se k nám přidal také otec Benedikt Hudema, který se po týdnu vracel přímo z francouzského Arsu.
V sobotu ráno po snídani jsme se vypravili na výlet do Koněpruských jeskyní. Většina sestoupila do podzemí a obdivovala krásy nejdelšího jeskynního systému v Čechách. Specialitou Koněpruských jeskyní jsou zejména takzvané Koněpruské růžice, celá řada cenných archeologických nálezů a tajná penězokazecká dílna. V části zvané Mincovna byly ve středověku padělány z měděného plechu a amalgámu stříbra „stříbrné“ husitské haléře s emblémem českého lva.
Zbytek se vydal po zrekonstruované naučné stezce v národní přírodní rezervaci Zlatý kůň a obdivoval Císařský lom, kde se těžil vápenec. Ve stěně Císařského lomu byla objevena kapsa, která obsahovala zuby šavlozubého tygra, kosti opic a mnoha jiných druhů z doby čtvrtohor.
Kousek dál v Houbově lomu jsme si nasbírali v suti prvohorní zkameněliny mlžů a plžů.
Po obědě v různých berounských hospůdkách nás čekaly dámy z ekocentra Kavyl. Děti si postupně vyzkoušely podojit kozu, pohladily si čerstvě ostříhaného beránka, zkontrolovaly, že mají ovce skutečně jen spodní zuby. Kdo chtěl, mohl pochovat morčata a na závěr si děti vyhřebelcovaly koně a také se na něm svezly. Po dobré večeři – špagetách, následovalo divadlo, které si připravily děti samy. Pojednávalo o hodných a zlobivých andílcích a dětech, které se chtějí napravit.
Večer otevřel otec Benedikt téma svobodné volby otázkou „co my a Jidáš?“ a postupně se rozproudila zajímavá diskuze.
V neděli ráno jsme se vypravili na mši a spolu s berounskou farností jsme prožili první svaté přijímání. Po mši se šlo na zmrzlinu a pak do medvědária za medvědími bratry Matějem, Vojtou a Kubou, s nimiž režisér Václav Chaloupka natočil úspěšný Večerníček Méďové. Pak už jen oběd, balení a odjezd domů.
Díky patří hlavním organizátorům Jarce a Tomášovi Trhoňovým, Tomášovi a Kristýně Blažke a dalším

Marcela, Petr, Péťa, Martin a Elenka Melicharovi